Znamená „noc kostelů“ něco podobného jako „noční můra kostelů“? Určitě ne! I když v jistém smyslu kostely už po několik desetiletí noční můru zažívají. Počty lidí pravidelně navštěvujících bohoslužby spíše klesají. Čtyřicet let vlády komunistů rozhodně návštěvníků nepřidalo, třicet let vlády konzumu také ne. Výrazně se podepsaly i pouhé dva roky nedávné pandemie covid-19. Díky Bohu ale církev žije a dveře kostelů i modliteben mohou být stále otevřené.

Noc kostelů znamená, že v určitý den a v určitém čase jsou dveře kostelů (a modliteben) skutečně otevřené dokořán a kdokoli, kdo si udělá čas, může přijít a podívat se. Letos to bylo 2. června. Otevřeno bylo mnoho církevních staveb po celé České republice včetně naší modlitebny. Zpravidla bývá v každém kostele připraven průvodce, který zájemcům poví něco o historii a provede je budovou, zazní církevní hudba, některé kostely nabídnou i nějaké to občerstvení či program pro děti.

Přiznám se, že se na akci Noc kostelů dívám spíše s otazníky. Bude někoho zajímat modlitebna Církve bratrské, kde nejsou žádné věže se zvony, na které by se dalo vystoupat? Kde varhany jsou elektrofonické, mixážní pult digitální a bohoslužebný prostor místo očí svatých sledují objektivy kamer k on-line vysílání? Kupodivu ano. Mile mne překvapilo, že i do naší modlitebny na Smíchově dorazilo pár desítek lidí. Mladší si přišli vyzkoušet únikovou hru připravenou ve sklepní místnosti. Někteří návštěvníci se zaposlouchali ve velkém sále do varhanních skladeb. Další sledovali, jak klavíristka s kytaristou nacvičují písničku na neděli. Byla možnost nahlédnout do právě probíhající schůzky dorostu, a nejspíš všichni prošli Oázou, kde se mohli občerstvit a poslechnout pár písniček s kytarou. U toho všeho proběhlo mnoho rozhovorů.

Určité otázky ale zůstávají, zvláště pak ve spojení s biblickým textem 1P 2,5: „I vy buďte živými kameny, z nichž se staví duchovní dům, abyste byli svatým kněžstvem a přinášeli duchovní oběti, milé Bohu pro Ježíše Krista.“ Jsou i dveře mého srdce otevřené dokořán pro potřebné, hledající, ale přesto zcela cizí lidi? Jsem ochoten se s nimi nechat „zazdít“ do duchovní stavby – vztahu, ačkoliv budou mít třeba úplně jiné názory, budou jinak mluvit, budou se jinak chovat? Jsem ochoten s nimi sdílet tak osobní záležitost, jakou je můj vlastní vztah s Bohem? A je můj život s Bohem takový, aby to vůbec někoho zajímalo? To jsou otázky, na které bychom si měli umět odpovědět nejen o Noci kostelů.

Děkuji všem, kteří se na programu Noci kostelů v naší modlitebně podíleli a mají tak zásluhu na tom, že pár desítek lidí dostalo tip, že tu je i Církev bratrská a její sbor na Smíchově.

Pavel Bischof