Pastorace

Pomoc, podpora, potěšení. Chceme být nablízku všem, kdo to potřebují.

Pastoračně – sociální poradna

V důsledku vládních opatření se mnoho lidí ocitlo v nouzi nebo se její hranici velmi blíží. Proto jsme se v našem sboru rozhodli vytvořit odbor Covidnet, který tuto pomoc nabízí. Po takřka roce naší činnosti a monitorování situace lidí v naší blízkosti jsme si uvědomili, že sociální síť státu je velmi hustá a že mnoho lidí potřebuje odbornou péči, kterou jako amatéři nemůžeme poskytnout. Proto jako svůj hlavní úkol vnímáme poradenství a nasměrování potřebných na správná místa. Zjistili jsme, že nesprávně podaná pomoc, byť z dobrého srdce, může člověka v nouzi zbytečně oddalovat od adekvátnější a komplexnější pomoci, kterou nabízejí jiné instituce – dokonce může jeho existenční potíže ještě prohloubit.

Jako církev jsme voláni k milosrdenství a otevřenosti. Je tedy na místě, abychom s potřebnými mluvili, modlili se s nimi a pokoušeli se jejich situaci řešit komplexněji. Ježíš také jen neléčil nemoci, nesytil hladové, ale v prvé řadě měl na mysli spásu – tedy celkové přenastavení života vedoucího k duchovní dospělosti, nezávislosti a svobodě.

Dále jsme si uvědomili, že nemalá část lidí v nouzi má ostych si o pomoc říci. Bojí se, že by na nich mohlo zůstat ponižující společenské stigma. Velmi často proto žádají jen o velmi konkrétní věci, nicméně skutečně bolavá místa odkrývat nechtějí. Ani Ježíš nemohl léčit slepce, který by mu v důvěře neodhalil svou slepotu.

  • Víte-li tedy o někom, kdo se ocitnul v nouzi, kdo třeba přímo Vás poprosil o pomoc, a nevíte si rady, obraťte se na nás. Můžeme Vám poradit nebo takového člověka přímo nasměrovat na konkrétní instituce.
  • Pokud třeba i na Vás dolehla finanční tíseň a chcete si třeba o tom jen promluvit, pomoci se v tom zorientovat. Můžete se na nás obrátit. Neříkáme, že Vaši situaci vyřešíme, že budeme znát nejlepší řešení. Ale i tak to můžeme společně předložit Hospodinu a společně nabrat
    z pramene víry a naděje.
  • Jestliže se Vám kvůli restrikcím zhroutilo Vaše podnikání, práce, studium, je to velmi tížívá situace. Není třeba tomu čelit sám. Můžeme s Vámi o tom mluvit, můžeme se za to modlit.Samozřejmě všechny rozhovory tohoto druhu budou vedeny velmi diskrétně.

Kontakty:

 

Tomáš Vodička – vedoucí sborové diakonie (tel. 724 803 765)
Petr Navara – specialista financí (tel. 602 105 672)
Jana Dobišová – sociální expert

CO BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT?

Jaký je rozdíl mezi pastorací a psychoterapií?

Pastorace vyrůstá z duchovních zdrojů. Ze strany kazatele a pracovníků církve to bude modlitba, Bible, vyhlížení pomoci od Boha. Požádat o ni však může i ten, kdo není křesťan.

Je pastorační setkání zdarma?

Za pastoraci se neplatí. Je to nabídka církve společnosti.

Kde se setkáme?

K rozhovorům je připravena místnost v budově církve. Je však také možné se setkat na jiném místě, když bude vhodnější.

Co když nevím, zda mi vůbec může pastorace nějak pomoci?

Tato otázka je dobrým tématem prvního rozhovoru. Nejlepší je zavolat a setkat se. Jakékoliv další setkání proběhne, jen pokud v tom uvidíte smysl.